Witamy
rok przedszkolny 2014/2015

 
 

"SOS dla Ziemi" - bajka muzyczna

W optymistycznych nastrojach zakończyliśmy realizację projektu ekologicznego "Z ekologią żyjemy w zgodzie, bo o ziemię dbamy co dzień". Na uroczystość zakończenia i podsumowania wszystkich działań projektu starszaki przygotowały bajkę muzyczną o charakterze ekologicznym. Tematem przewodnim bajki był problem zanieczyszczenia najbliższego otoczenia oraz przykłady ekologicznych zachowań człowieka w trosce o czyste środowisko. Miłym akcentem spotkania było wręczenie nagród zwycięzcom konkursu plastycznego dla dzieci i rodziców "Ekologiczny pojazd".
Oto zwycięzcy konkursu:
I miejsce - Nataniel Zieliński
II miejsce - Gabryś Nowak i Kuba Michalec
III miejsce - Antoś Knap i Wiktor Buras
Wyróżnienia otrzymali:
Patrycja Ważydrąg, Michasia Przepłata, Ignacy Piech, Kornelka Piech, Leon Knap, Kacper Gębala, Laura Chowaniec, Ola Świrniak, Cyprian Ślemp, Michał Duduś, Ola Kasprzak.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!
Radość świętowania Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to święto Polaków tych dorosłych i tych małych. Nasze przedszkolaki wiedzą, że 11 listopada to ważny dzień w historii Polski dlatego bardzo uroczyście obchodziły to ważne narodowe święto. Podniosłym momentem uroczystości było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego oraz patriotyczne wiersze w wykonaniu dzieci. Dzieci znają ważniejsze wydarzenia historyczne, nasze symbole narodowe oraz postać marszałka Józefa Piłsudskiego. Radość świętowania i symbolikę tego dnia podkreśliły odświętne stroje przedszkolaków z biało-czerwonymi kotylionami. Świętowaliśmy w poczuciu radości i dumy z odzyskania niepodległości przez państwo polskie ucząc dzieci bycia Polakami i miłości do kraju ojczystego.
Bądź bezpieczny - wizyta policjantów

W dniu 28.10 .2014r. gościliśmy w przedszkolu niecodziennych gości. Panowie policjanci spotkali się ze starszakami. Pogadanka dotyczyła szeroko pojętego tematu bezpieczeństwa. Przedszkolaki dowiedziały się jak bezpiecznie poruszać się po drogach, bawić się w domu i w przedszkolu oraz jak reagować w sytuacji innych zagrożeń. Poznały zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych. Policjanci przypomnieli dzieciom o konieczności noszenia elementów odblaskowych a także ważne numery alarmowe. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja stroju i wyposażenia policyjnego. Nie obyło się także bez wielu pytań przedszkolaków dotyczących codziennej pracy policjanta. Nasze przedszkolaki udowodniły także, że są odpowiedzialni i wiedzą jak należy bezpiecznie zachowywać się w najbliższym otoczeniu. Dziękujemy panom policjantom za bardzo miłe spotkanie.
Pasowanie na optymistycznego przedszkolaka

Uroczystość pasowania na stałe zapisała się w kalendarzu uroczystości naszego przedszkola. W tym roku inaczej jak zwykle odbyło się pasowanie naszych maluchów na optymistycznego przedszkolaka. Na ten dzień z niecierpliwością czekały nie tylko maluszki ale również ich Rodzice, którzy byli świadkami tego ważnego wydarzenia. Po występie artystycznym przyszedł czas na najważniejszy moment uroczystości "Pasuję Cię na optymistycznego przedszkolaka" takimi słowami oraz dotknięciem magicznym ołówkiem Pani dyrektor pasowała każdego przedszkolaka. Tymi słowami maluchy zostały przyjęte w poczet optymistycznych przedszkolaków naszego przedszkola. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia dzieci otrzymały "tarczę" naszego przedszkola, pamiątkowy dyplom i duży lizaczek z dedykacją. Dopełnieniem uroczystości był słodki poczęstunek i wspólna zabawa. Pasowanie maluszków na optymistycznego przedszkolaka pozostanie już tradycją naszego przedszkola.
Kto czyta książki, ten żyje podwójnie

W ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczennice z Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu pod opieką p. K. Przytuły-Nowak odwiedziły nasze przedszkolaki z grupy "Słoneczka". W związku z tym, że tegoroczne hasło święta brzmi: "Kto czyta książki, ten żyje podwójnie" dzieci zostały zapoznane z zaletami czytania książek oraz z zasadami poszanowania książek. Uczennice czytały najmłodszym czytelnikom wybrane wiersze Juliana Tuwima oraz Jana Brzechwy. Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem, reagując bardzo żywiołowo, a następnie omawiały treści i bohaterów przeczytanych wierszy. W drugiej części spotkania aby bardziej zachęcić najmłodszych czytelników do czytania wierszy uczennice przygotowały ilustracje do kolorowania, tematycznie związane z czytanymi tekstami. Na koniec spotkania każdy otrzymał słodki poczęstunek i zakładkę do książki. Było to już kolejne spotkanie, dzięki któremu dzieci chętnie będą sięgały po książki i rozbudzą w sobie pasję czytania już od najmłodszych lat. Następnie spotkanie odbędzie się w grudniu. Dziękujemy Pani Kasi mamie Gabrysia Nowaka za zorganizowanie ciekawych zajęć.
Kolory Jesieni - zajęcia z mamą i tatą

Jesienne popołudnie, stoły pełne jesiennych darów, radosne nastroje dzieci i uśmiechy rodziców. Zrobiło się rodzinnie i kolorowo bo dzieci z grupy "Motylki" zaprosiły do przedszkola swoich rodziców. Rodzice z dumą podziwiali artystyczne umiejętności dzieci. Po wspólnych zabawach wszyscy z ogromnym zapałem przystąpili do tworzenia jesiennych kompozycji. Pomysłowość rodziców i dzieci przeszła wszelkie oczekiwania. Powstawały prawdziwe dzieła sztuki. Wszystkie prace utworzyły piękną jesienną wystawę, która ozdobiła przedszkolny hol. Wszyscy bardzo miło spędziliśmy jesienne popołudnie. Dziękujemy rodzicom za aktywne uczestnictwo, słodki poczęstunek i pomoc w organizacji zajęć.
Święto Dyni

Jesień roztacza wokół swe uroki a nasze przedszkolaki ciesząc się z obfitości jesiennych darów urządziły wielkie dyniobranie, podczas którego królowała Jej Wysokość Dynia. W czasie obchodów Święta Dyni nie mogło zabraknąć przysmaków z dynią w roli głównej. W przedszkolnym Kuchcikowie dzieci przygotowywały już różne smakołyki, ale placek z dynią, zupa krem z dyni, sok dyniowo-jabłkowy i owocowa sałatka z dynią to było dla nich prawdziwe wyzwanie, z którym poradziły sobie znakomicie. Zapach ciasta i zupy dyniowej roznosił się po całym przedszkolu na znak dyniowego święta. Pogoda nam dopisywała dlatego dopełnieniem wszystkich zajęć z dynią w roli głównej była wspólna zabawa w ogrodzie przedszkolnym. Pomarańczowo-zielony wystrój ogrodu oraz dzieci w dyniowych strojach sprawiły, że można było poczuć się jak na dyniowej grządce. Radosna zabawa przy wesołej muzyce, konkurencje sportowe, wspólne biesiadowanie oraz radość i uśmiech dzieci malowany promieniami jesiennego słońca podkreśliły wyjątkowość tego święta. Dyniowe dekoracje i smakołyki pozwoliły odkryć wiele zalet tego niedocenionego warzywa a przede wszystkim dały okazję do fantastycznej wspólnej zabawy, a nasze przedszkolaki pokazały że Święto Dyni może być naszym polskim świętem a nie tylko importowanym Halloween. Był to prawdziwy dyniowy zawrót głowy.
Jesienne Kuchcikowo w grupie starszaków
Jesienne Kuchcikowo z mamą Antosia

Co może być przyjemniejszego od degustowania przygotowanych przez siebie przysmaków? Wiedzą o tym nasze przedszkolaki dla których zajęcia w przedszkolnym Kuchcikowie należą do tych ulubionych. Mali kucharze mogą pochwalić się umiejętnościami w przygotowywaniu różnorodnych przysmaków. Co można wyczarować z owoców i warzyw jakimi obdarowała nas jesień pokazała dzieciom Pani Agnieszka Basińska mama Antosia z grupy Misie. Małe rączki przedszkolaków pod czujnym okiem Pani Agnieszki wyczarowały kolorowe półmiski pełne smakowitych kanapek. Były naprawdę smakowite bo nawet nasze niejadki z wielkim apetytem zjadały samodzielnie wykonane kanapki. Dziękujemy Pani Agnieszce za ciekawe, kolorowe i zdrowe zajęcia. Palce lizać !!!
Grzybobranie przedszkolaków

Mimo pochmurnego i mglistego poranka przedszkolaki z Misia Uszatka w optymistycznych nastrojach i z koszyczkami w ręku wyruszyły na grzybobranie do lasu w Siedmicy w Nadleśnictwie Jawor. Na miejscu powitało nas piękne słońce. Pod opieką Pana leśniczego dzieci wędrowały leśną ścieżką dydaktyczną. Uczyły się rozpoznawać podstawowe gatunki grzybów jadalnych i niejadalnych naszych lasów. Poznały różne gatunki drzew i krzewów, obserwowały zachowanie mrówek w mrowisku, dowiedziały się w jaki sposób określić wiek drzewa, słuchały odgłosów zwierząt i ptaków. Po trudzie grzybobrania przyszedł czas na wspólne pieczenie kiełbasek na ognisku. Na zakończenie spotkania dostaliśmy zaproszenie od Pana leśniczego na kolejne warsztaty w miesiącu maju. Przedszkolaki wróciły do przedszkola z pięknymi bukietami z liści, żołędziami, kasztanami i innymi darami jesieni, które wzbogaciły kąciki przyrodnicze w przedszkolu. Zajęcia edukacyjne w środowisku naturalnym okazały się bezcenne w bezpośredniej obserwacji i kontakcie z przyrodą.
Rekord Guinnessa ustanowiony

W dniu 30 września o godz.12.00 wszystkie nasze przedszkolaki myły ząbki, aby uczestniczyć w ustanawianiu Rekordu Guinnessa w największej liczbie osób myjących zęby w tym samym czasie. Przez dwie minuty 313 328 dzieci z całej Polski myło ząbki. Udało się. Rekord Guinnessa został ustanowiony. Każde dziecko otrzymało specjalny certyfikat świadczący o uczestnictwie w ustanawianiu rekordu. Gratulacje!
Piękny uśmiech mamy, bo o ząbki dbamy

Nasze maluchy dbają o ząbki i wcale nie boją się stomatologa. Przekonaliśmy się o tym podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dzieci poznały wyposażenie gabinetu oraz pracę lekarza dentysty. Poznały narzędzia stomatologiczne, zobaczyły jak działa irygator wodny. Pani doktor opowiadała dzieciom jak dbać o zęby i higienę jamy ustnej. Pokazała z czego składa się ząb i co dzieje się z nim gdy zaczyna chorować. Każdy przedszkolak mógł usiąść na fotelu dentystycznym, bo najważniejszym punktem wizyty był przegląd ząbków przez panią doktor. Każdy przedszkolak otrzymał oznakę odważnego pacjenta. Przedszkolaki wiedzą jak dbać o żeby aby jak najdłużej cieszyć się pięknym uśmiechem.
Ulubione miejsce przedszkolaków - biblioteka

My lubimy czytać a dzieci lubią słuchać czytanych bajek. Swoją przygodę z książką dzieci rozpoczęły już wcześniej poprzez codzienne słuchanie i oglądanie bajek a także udział w lekcjach bibliotecznych w przedszkolu i w bibliotece. W dniu 24 września przedszkolaki z grupy "Słoneczka" odwiedziły w Bibliotekę Miejską w Strzegomiu. Podczas tego spotkania dzieci poznały bibliotekę i zgromadzone w niej księgozbiory, twórców książek dla dzieci i wartości poszanowania książki. Mamy nadzieję, że biblioteka będzie dla dzieci miejscem radosnym i często odwiedzanym, a czytanie stanie się wielką przygodą. Dziękujemy paniom z biblioteki za miłe spotkanie.
Wartość książki znają już od najmłodszych lat

W XXI w., kiedy rozwój technologii komputerowej jest tak bardzo szybki i wszechobecny wydawać by się mogło, że książka i jej wartość odeszły gdzieś daleko w zapomnienie. Nic bardziej mylnego. Znaczenie i wartość książki bardzo dobrze znają już nawet nasze maluchy. To właśnie z okazji zbliżającego się Święta Bibliotek Szkolnych nasze przedszkole odwiedziły uczennice Gimnazjum 1 w Strzegomiu działające w kole biblioterapii i arteterapii wraz z ich opiekunkami, p. Joanną Dolińską i p. Edytą Oleksiak. Maluchy w czasie zajęć biblioterapii poznały różnego rodzaju książki ? od książek tradycyjnych, poprzez audiobooki, książki-zabawki, książki-puzzle, książki napisane pismem Brail`a. W drugiej części spotkania pani Edyta Oleksiak przeprowadziła zajęcia z artyterapii oraz zabawy z chustą animacyjną. To, że dzieci znają bajki mogliśmy się przekonać po tym, jak świetnie odgadywały tytuły czytanych fragmentów. Nasi najmłodsi czytelnicy dostali także ilustracje bajek do kolorowania. Kolejną atrakcją dla dzieci był pyszny tort, który wszystkie maluchy zajadały z wielkim apetytem. Po słodkim poczęstunku dzieci bardzo chętnie pokazywały zabawki oraz mnóstwo książek zgromadzonych w ich sali. Widząc zaangażowanie i zainteresowanie maluchów w czasie spotkania możemy być spokojni, że książka nigdy nie zostanie całkowicie zastąpiona przez nowe technologie oraz zupełnie zapomniana.
W przedszkolu fajnie jest.

Chociaż po wakacjach pozostały już tylko wspomnienia to w naszym przedszkolu jest radośnie i ciekawie a czas upływa na miłej zabawie. Nawet najmłodsze przedszkolaki dla których jest to najtrudniejszy czas rozstania z rodzicami wspaniale sobie radzą jak przystało na prawdziwe optymistyczne przedszkolaki. Poznały patrona naszego przedszkola Misia Uszatka, znają swoje znaczki, potrafią pięknie się bawić, a nawet zrobiły już owocowy soczek. Rodziców, którzy z łezką w oku rozstają się ze swoimi pociechami zapewniamy, że dzieci w przedszkolu czują się świetnie o czym świadczą ich uśmiechnięte buźki. Życzymy wszystkim dzieciom i rodzicom optymizmu, uśmiechu i dużo radosnych chwil spędzonych w przedszkolu.
Zajęcia integracyjne z rodzicami.
Pani Jesień roztacza swe uroki.

O tym, że mamy już jesień przekonały się nasze przedszkolaki . Przyszła rankiem w chłodny deszczowy dzień z koszem pełnym jesiennych darów. Pięknie wyglądała w sukni mieniącej się kolorami jesieni i wianku z kolorowych liści i jarzębiny. Optymistyczne nastroje i buzie pełne uśmiechów naszych przedszkolaków na powitanie gościa sprawiły, że w przedszkolu zrobiło się ciepło i radośnie. Pani Jesień zaprosiła wszystkie dzieci do wspólnej zabawy. Bogactwo różnorodnych darów przyniesionych przez Panią Jesień stało się inspiracją dla dzieci i rodziców naszych maluchów podczas popołudniowych zajęć integracyjnych. Kreatywność, plastyczne zdolności rodziców i dzieci wystarczyły aby powstały prawdziwe dzieła sztuki. Jeżyki, muchomorki, ludziki, zwierzaczki-cudaczki, stały się ozdobą jesiennej galerii w holu przedszkola. Pani Jesień obiecała dzieciom, że jeszcze długo z nami pozostanie roztaczając piękno jesiennej pogody.
Wiedza o tym dzieci - trzeba zbierać śmieci

Nasze przedszkolaki jak co roku przyłączyły się do akcji sprzątania świata. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem "Turysto - szanuj środowisko". Przedszkolaki wyposażone w ochronne rękawice i worki na śmieci ruszyły do pracy. Dzieci sprzątały teren wokół przedszkola. Bardzo zaangażowały się w akcję i z wielką dokładnością wykonały zadanie. Wiedzą jak ważna jest troska o czystość naszej planety Ziemi.