Noc Świętojańska

Magiczną, jedną, jedyną w roku "Noc Świętojańską" zwaną też "Nocą Sobótki" mogły przeżyć Przedszkolaki z Misia Uszatka. Wieczorem 23 czerwca w prawdziwie letniej scenerii, przy przepięknej pełni księżyca i tradycyjnych dla tego święta białych strojach spotkaliśmy się w ogrodzie przedszkolnym.

Noc Świętojańska to noc pełna tradycji i zwyczajów ludowych. Głównym obrzędem sobótek jest rzucanie wianków na wodę. Ileż było emocji, kiedy w blasku księżyca dziewczynki puszczały na wodę wianki z płonącą świeczką. Który z chłopców wyłowi wianek, i czy to ten oczekiwany? Dzieci prezentowały się przeuroczo w radosnych tańcach przy tradycyjnym świętojańskim ognisku, który jest stałym elementem obrzędów świętojańskiej nocy. Gdy ognisko przygasało odważniejsi chłopcy próbowali jak najwyżej przeskoczyć ognisko zapewniając sobie jak najwięcej zdrowia i szczęścia. W tę jedyną, wyjątkową noc zakwita kwiat paproci, który miał znalazcy przynieść wielkie szczęście i mądrość. Znaleźć go może podobno tylko człowiek odważny i prawy. Mamy nadzieję że Lidzię, która znalazła ten magiczny kwiat szczęście nigdy nie opuści. Był także czas na pieczenie kiełbasek i wspólne biesiadowanie przy ognisku. Atrakcją wieczoru były także skaczące kule Bumper Ball. Po radosnych zabawach wieczornych przyszedł czas na "zieloną noc" spędzoną w przedszkolu. Dla sześciolatków to już naprawdę ostatnia noc w przedszkolu . Była to noc pełna radości, obrzędów i zabawy.

Więcej w tej kategorii: « Pożegnania nadszedł czas